SRR1280-181K
Power Inductors 180uH
product image
SRR1280-181K Picture
SeekIC No. : 001179996 Detail
SRR1280-181K: Power Inductors 180uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-181K
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 180 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 1.75 Amps Maximum DC Resistance : 300 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 4 MHz
Q Minimum : 24 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 180 uH
Maximum DC Resistance : 300 mOhms
Self Resonant Frequency : 4 MHz
Maximum DC Current : 1.75 Amps
Q Minimum : 24
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-181K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance180H
Tolerance±10%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.75A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq24 @ 796kHz
Self Resonant Freq4MHz
DC Resistance (DCR)300.0 mOhm Max