SRR1280-270M
Power Inductors 27uH
product image
SRR1280-270M Picture
SeekIC No. : 001179299 Detail
SRR1280-270M: Power Inductors 27uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-270M
Quick Details
Inductance : 27 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 3.9 Amps Maximum DC Resistance : 52 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 10 MHz
Q Minimum : 26 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 27 uH
Self Resonant Frequency : 10 MHz
Maximum DC Current : 3.9 Amps
Q Minimum : 26
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Maximum DC Resistance : 52 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-270M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance27H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3.9A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq26 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq10MHz
DC Resistance (DCR)52.00 mOhm Max