SRR1280-4R7Y
Power Inductors 4.7uH 15%
product image
SRR1280-4R7Y Picture
SeekIC No. : 001180954 Detail
SRR1280-4R7Y: Power Inductors 4.7uH 15%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-4R7Y
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 8.2 Amps Maximum DC Resistance : 15.5 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 30 MHz
Q Minimum : 22 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 1280
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 4.7 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 8.2 Amps
Self Resonant Frequency : 30 MHz
Maximum DC Resistance : 15.5 mOhms
Q Minimum : 22
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Package / Case : 1280
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-4R7Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±30%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 8.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq30MHz
DC Resistance (DCR)15.50 mOhm Max