SRR1280-560M
Power Inductors 56uH 20%
product image
SRR1280-560M Picture
SeekIC No. : 001180202 Detail
SRR1280-560M: Power Inductors 56uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-560M
Quick Details
Inductance : 56 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.6 Amps Maximum DC Resistance : 100 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 7 MHz
Q Minimum : 24 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 7 MHz
Inductance : 56 uH
Maximum DC Current : 2.6 Amps
Maximum DC Resistance : 100 mOhms
Q Minimum : 24
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-560M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance56H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq24 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq7MHz
DC Resistance (DCR)100.0 mOhm Max