SRR1280-680M
Power Inductors 68uH 20%
product image
SRR1280-680M Picture
SeekIC No. : 001177327 Detail
SRR1280-680M: Power Inductors 68uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-680M
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.4 Amps Maximum DC Resistance : 120 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 6.5 MHz
Q Minimum : 20 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 1280
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.4 Amps
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 20
Inductance : 68 uH
Maximum DC Resistance : 120 mOhms
Self Resonant Frequency : 6.5 MHz
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Package / Case : 1280
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-680M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.4A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq6.5MHz
DC Resistance (DCR)120.0 mOhm Max