SRR1280-820M
Power Inductors 82uH
product image
SRR1280-820M Picture
SeekIC No. : 001177451 Detail
SRR1280-820M: Power Inductors 82uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1280-820M
Quick Details
Inductance : 82 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.3 Amps Maximum DC Resistance : 130 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 5 MHz
Q Minimum : 20 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 20
Self Resonant Frequency : 5 MHz
Maximum DC Current : 2.3 Amps
Inductance : 82 uH
Maximum DC Resistance : 130 mOhms
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 7.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1280-820M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance82H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.295" H (12.50mm x 12.50mm x 7.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.3A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq20 @ 796kHz
Self Resonant Freq5MHz
DC Resistance (DCR)130.0 mOhm Max