SRR1806-471M
Power Inductors 470uH 20%
product image
SRR1806-471M Picture
SeekIC No. : 001183349 Detail
SRR1806-471M: Power Inductors 470uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1806-471M
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 470 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.64 Amp Maximum DC Resistance : 1 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 2.4 MHz
Q Minimum : 27 Dimensions : 14 mm W x 18.3 mm L x 6.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 1 Ohms
Inductance : 470 uH
Maximum DC Current : 0.64 Amp
Q Minimum : 27
Dimensions : 14 mm W x 18.3 mm L x 6.8 mm H
Self Resonant Frequency : 2.4 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1806-471M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance470H
Tolerance±20%
Package / Case0.720" L x 0.551" W x 0.268" H (18.30mm x 14.00mm x 6.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 640mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq27 @ 796kHz
Self Resonant Freq2.4MHz
DC Resistance (DCR)1.000 Ohm Max