SRR4018-181Y
Power Inductors 180uH
product image
SRR4018-181Y Picture
SeekIC No. : 001175395 Detail
SRR4018-181Y: Power Inductors 180uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-181Y
Quick Details
Inductance : 180 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.18 Amp Maximum DC Resistance : 4000 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 10 MHz
Q Minimum : 10 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Package / Case :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 180 uH
Self Resonant Frequency : 10 MHz
Maximum DC Current : 0.18 Amp
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Resistance : 4000 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-181Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance180H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 180mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 796kHz
Self Resonant Freq10MHz
DC Resistance (DCR)4.000 Ohm Max