SRR4018-220Y
Power Inductors 22uH
product image
SRR4018-220Y Picture
SeekIC No. : 001177152 Detail
SRR4018-220Y: Power Inductors 22uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-220Y
Quick Details
Inductance : 22 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.88 Amp Maximum DC Resistance : 300 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 29 MHz
Q Minimum : 7 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 22 uH
Maximum DC Resistance : 300 mOhms
Q Minimum : 7
Self Resonant Frequency : 29 MHz
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Current : 0.88 Amp
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-220Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance22H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 880mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq29MHz
DC Resistance (DCR)300.0 mOhm Max