SRR4018-270Y
Power Inductors 27uH
product image
SRR4018-270Y Picture
SeekIC No. : 001179220 Detail
SRR4018-270Y: Power Inductors 27uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-270Y
Quick Details
Inductance : 27 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.77 Amp Maximum DC Resistance : 370 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 23 MHz
Q Minimum : 7 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 27 uH
Maximum DC Resistance : 370 mOhms
Q Minimum : 7
Self Resonant Frequency : 23 MHz
Maximum DC Current : 0.77 Amp
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-270Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance27H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 770mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq23MHz
DC Resistance (DCR)370.0 mOhm Max