SRR4018-390Y
Power Inductors 39uH
product image
SRR4018-390Y Picture
SeekIC No. : 001181599 Detail
SRR4018-390Y: Power Inductors 39uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-390Y
Quick Details
Inductance : 39 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.64 Amp Maximum DC Resistance : 540 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 19 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 39 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 19 MHz
Maximum DC Current : 0.64 Amp
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Q Minimum : 8
Maximum DC Resistance : 540 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-390Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance39H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 640mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq19MHz
DC Resistance (DCR)540.0 mOhm Max