SRR4018-3R3Y
Power Inductors 3.3uH
product image
SRR4018-3R3Y Picture
SeekIC No. : 001181463 Detail
SRR4018-3R3Y: Power Inductors 3.3uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-3R3Y
Quick Details
Inductance : 3.3 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.95 Amps Maximum DC Resistance : 65 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 61 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 3.3 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 65 mOhms
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Current : 1.95 Amps
Q Minimum : 8
Self Resonant Frequency : 61 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-3R3Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.3H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.95A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq61MHz
DC Resistance (DCR)65.00 mOhm Max