SRR4018-3R9Y
Power Inductors 3.9uH
product image
SRR4018-3R9Y Picture
SeekIC No. : 001189133 Detail
SRR4018-3R9Y: Power Inductors 3.9uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-3R9Y
Quick Details
Inductance : 3.9 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.82 Amps Maximum DC Resistance : 75 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 60 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 60 MHz
Inductance : 3.9 uH
Maximum DC Resistance : 75 mOhms
Maximum DC Current : 1.82 Amps
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Q Minimum : 8
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-3R9Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.9H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.82A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq60MHz
DC Resistance (DCR)75.00 mOhm Max