SRR4018-560Y
Power Inductors 56uH
product image
SRR4018-560Y Picture
SeekIC No. : 001187047 Detail
SRR4018-560Y: Power Inductors 56uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-560Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 56 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.52 Amp Maximum DC Resistance : 820 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 15 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 15 MHz
Inductance : 56 uH
Maximum DC Current : 0.52 Amp
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Q Minimum : 8
Maximum DC Resistance : 820 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-560Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance56H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 520mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq15MHz
DC Resistance (DCR)820.0 mOhm Max