SRR4018-820Y
Power Inductors 82uH
product image
SRR4018-820Y Picture
SeekIC No. : 001188776 Detail
SRR4018-820Y: Power Inductors 82uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-820Y
Quick Details
Inductance : 82 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.43 Amp Maximum DC Resistance : 1200 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 13 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 0.43 Amp
Inductance : 82 uH
Self Resonant Frequency : 13 MHz
Maximum DC Resistance : 1200 mOhms
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Q Minimum : 8
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-820Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance82H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 430mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq13MHz
DC Resistance (DCR)1.200 Ohm Max