SRR4028-120Y
Power Inductors 12uH
product image
SRR4028-120Y Picture
SeekIC No. : 001176904 Detail
SRR4028-120Y: Power Inductors 12uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-120Y
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.12 Amps Maximum DC Resistance : 125 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 25 MHz
Q Minimum : 11.26 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 12 uH
Self Resonant Frequency : 25 MHz
Maximum DC Resistance : 125 mOhms
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Maximum DC Current : 1.12 Amps
Q Minimum : 11.26
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-120Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.12A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq11.26 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq25MHz
DC Resistance (DCR)125.0 mOhm Max