SRR4028-181Y
Power Inductors 180uH
product image
SRR4028-181Y Picture
SeekIC No. : 001180306 Detail
SRR4028-181Y: Power Inductors 180uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-181Y
Quick Details
Inductance : 180 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.39 Amp Maximum DC Resistance : 1000 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 7 MHz
Q Minimum : 13.86 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 7 MHz
Inductance : 180 uH
Maximum DC Current : 0.39 Amp
Maximum DC Resistance : 1000 mOhms
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Q Minimum : 13.86
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-181Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance180H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 390mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq13.86 @ 796kHz
Self Resonant Freq7MHz
DC Resistance (DCR)1.000 Ohm Max