SRR4028-1R8Y
Power Inductors 1.8uH
product image
SRR4028-1R8Y Picture
SeekIC No. : 001186390 Detail
SRR4028-1R8Y: Power Inductors 1.8uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-1R8Y
Quick Details
Inductance : 1.8 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.7 Amps Maximum DC Resistance : 25 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 146 MHz
Q Minimum : 9.18 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 1.8 uH
Maximum DC Resistance : 25 mOhms
Maximum DC Current : 2.7 Amps
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Self Resonant Frequency : 146 MHz
Q Minimum : 9.18
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-1R8Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.8H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.7A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9.18 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq146MHz
DC Resistance (DCR)25.00 mOhm Max