SRR4028-220Y
Power Inductors 22uH
product image
SRR4028-220Y Picture
SeekIC No. : 001177500 Detail
SRR4028-220Y: Power Inductors 22uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-220Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 22 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.93 Amp Maximum DC Resistance : 185 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 23 MHz
Q Minimum : 8.26 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 22 uH
Self Resonant Frequency : 23 MHz
Maximum DC Resistance : 185 mOhms
Maximum DC Current : 0.93 Amp
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Q Minimum : 8.26
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-220Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance22H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 930mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.26 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq23MHz
DC Resistance (DCR)185.0 mOhm Max