SRR4028-390Y
Power Inductors 39uH
product image
SRR4028-390Y Picture
SeekIC No. : 001178193 Detail
SRR4028-390Y: Power Inductors 39uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-390Y
Quick Details
Inductance : 39 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.8 Amp Maximum DC Resistance : 250 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 14 MHz
Q Minimum : 9.74 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 39 uH
Maximum DC Current : 0.8 Amp
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 14 MHz
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Maximum DC Resistance : 250 mOhms
Q Minimum : 9.74
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-390Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance39H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 800mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9.74 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq14MHz
DC Resistance (DCR)250.0 mOhm Max