SRR4028-3R3Y
Power Inductors 3.3uH
product image
SRR4028-3R3Y Picture
SeekIC No. : 001180814 Detail
SRR4028-3R3Y: Power Inductors 3.3uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-3R3Y
Quick Details
Inductance : 3.3 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.15 Amps Maximum DC Resistance : 35 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 76 MHz
Q Minimum : 7.72 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 3.3 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 2.15 Amps
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Maximum DC Resistance : 35 mOhms
Self Resonant Frequency : 76 MHz
Q Minimum : 7.72
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-3R3Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.3H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.15A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7.72 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq76MHz
DC Resistance (DCR)35.00 mOhm Max