SRR4028-4R7Y
Power Inductors 4.7uH
product image
SRR4028-4R7Y Picture
SeekIC No. : 001180535 Detail
SRR4028-4R7Y: Power Inductors 4.7uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-4R7Y
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.55 Amps Maximum DC Resistance : 70 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 55 MHz
Q Minimum : 8.12 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 4.7 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 55 MHz
Maximum DC Current : 1.55 Amps
Maximum DC Resistance : 70 mOhms
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Q Minimum : 8.12
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-4R7Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.55A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.12 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq55MHz
DC Resistance (DCR)70.00 mOhm Max