SRR4028-680Y
Power Inductors 68uH
product image
SRR4028-680Y Picture
SeekIC No. : 001175931 Detail
SRR4028-680Y: Power Inductors 68uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-680Y
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.63 Amp Maximum DC Resistance : 400 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 11 MHz
Q Minimum : 8.42 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Current : 0.63 Amp
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 68 uH
Self Resonant Frequency : 11 MHz
Maximum DC Resistance : 400 mOhms
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Q Minimum : 8.42
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-680Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 630mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.42 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq11MHz
DC Resistance (DCR)400.0 mOhm Max