SRR4028-8R2Y
Power Inductors 8.2uH
product image
SRR4028-8R2Y Picture
SeekIC No. : 001175177 Detail
SRR4028-8R2Y: Power Inductors 8.2uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-8R2Y
Quick Details
Inductance : 8.2 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.25 Amps Maximum DC Resistance : 100 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 45 MHz
Q Minimum : 8.24 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 8.2 uH
Self Resonant Frequency : 45 MHz
Maximum DC Resistance : 100 mOhms
Maximum DC Current : 1.25 Amps
Q Minimum : 8.24
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-8R2Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance8.2H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.25A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.24 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq45MHz
DC Resistance (DCR)100.0 mOhm Max