SRS8-16-01
SPACER SELF-RETAIN #8SCREW 1"
product image
SRS8-16-01 Picture
SeekIC No. : 003449490 Detail
SRS8-16-01: SPACER SELF-RETAIN #8SCREW 1"
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRS8-16-01
Quick Details
Series: SRS Manufacturer: Richco Plastic Co
Type: Round, Self Retaining Size: 0.281" (7.14mm) 9/32" Outer Dia
Thread/Screw/Hole Size: #8, 0.169" (4.29mm) Inner Dia Length - Overall: 1.125" (28.58mm) 1 1/8"
Supply Current : 1.6 mA Material: Nylon
Color: Natural Plating: -
Description
Plating: -
Material: Nylon
Color: Natural
Series: SRS
Manufacturer: Richco Plastic Co
Type: Round, Self Retaining
Size: 0.281" (7.14mm) 9/32" Outer Dia
Between Board Height: 1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall: 1.125" (28.58mm) 1 1/8"
Thread/Screw/Hole Size: #8, 0.169" (4.29mm) Inner Dia
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRS8-16-01
VendorRichco Plastic Co
CategoryHardware, Fasteners, Accessories
Between Board Height 1.000" (25.4mm) 1"
ColorNatural
Length - Overall1.125" (28.6mm) 1 1/8"
MaterialNylon
Plating-
Size0.281" (7.1mm) 9/32" Outer Dia
Thread/Screw/Hole Size#8, 0.169" (4.3mm) Inner Dia