SRSF-61T-250A
CONN FEMALE LO-INS 14-18AWG .250
product image
SRSF-61T-250A Picture
SeekIC No. : 003406440 Detail
SRSF-61T-250A: CONN FEMALE LO-INS 14-18AWG .250
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRSF-61T-250A
Quick Details
Series: - Manufacturer: JST Sales America Inc
Terminal Type: Standard Gender: Female
Tab Width: 0.250" (6.35mm) Tab Thickness: -
Tab Length: 0.252" (6.40mm) Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Length - Overall: 0.823" (20.90mm) Termination: Crimp
Wire Gauge: 14-18 AWG Insulation: Non-Insulated
Mounting Type: Free Hanging (In-Line) Features: -
Color: -
Description
Terminal Type: Standard
Gender: Female
Termination: Crimp
Insulation: Non-Insulated
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Features: -
Color: -
Tab Width: 0.250" (6.35mm)
Wire Gauge: 14-18 AWG
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: -
Tab Thickness: -
Tab Length: 0.252" (6.40mm)
Manufacturer: JST Sales America Inc
Length - Overall: 0.823" (20.90mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRSF-61T-250A
VendorJST Sales America Inc
CategoryConnectors
Features-
GenderFemale
InsulationNon-Insulated
PackagingTape & Reel (TR)
Tab Thickness-
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Length0.252" (6.40mm)
Terminal TypeStandard
TerminationCrimp
Wire Gauge 14-18 AWG
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SRSF 61T 250A