SS-5-500MA-BK
Fuses -
product image
SS-5-500MA-BK Picture
SeekIC No. : 00670698 Detail
SS-5-500MA-BK: Fuses -
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SS-5-500MA-BK
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Current Rating : 0.5 Amp Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : Mini Termination Style : Solder Pin
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow Body Material : Polyamide
Dimensions : 8.5 mm L x 4.3 mm W Packaging : Bulk
Product : Plug Fuse
Description
Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Packaging : Bulk
Dimensions : 8.5 mm L x 4.3 mm W
Current Rating : 0.5 Amp
Body Material : Polyamide
Termination Style : Solder Pin
Product : Plug Fuse
Fuse Size / Group : Mini
Parameters:
Technical/Catalog InformationSS-5-500MA-BK
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 500mA
Voltage - Rated 250V
Package / CaseRadial
Fuse TypeSlow Blow, Long Time Lag
Mounting TypeThrough Hole
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SS 5 500MA BK