SS-5F-10A-BK
Fuses SS-5F RADIAL FA FUSE
product image
SS-5F-10A-BK Picture
SeekIC No. : 00672253 Detail
SS-5F-10A-BK: Fuses SS-5F RADIAL FA FUSE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SS-5F-10A-BK
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Current Rating : 10 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : Mini Termination Style : Solder Pin
Fuse Type : Fast Acting Body Material : Polyamide
Dimensions : 8.5 mm L x 4.3 mm W Packaging : Bulk
Product : Plug Fuse
Description
Voltage Rating : 250 Volts
Packaging : Bulk
Fuse Type : Fast Acting
Dimensions : 8.5 mm L x 4.3 mm W
Current Rating : 10 Amps
Body Material : Polyamide
Termination Style : Solder Pin
Product : Plug Fuse
Fuse Size / Group : Mini
Parameters:
Technical/Catalog InformationSS-5F-10A-BK
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 10A
Voltage - Rated 125V
Package / CaseRadial
Fuse TypeFast Acting, Short Time Lag
Mounting TypeThrough Hole
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SS 5F 10A BK