SSA-110-W-T-RA
CONN RCPT .100" 10POS TIN WW R/A
product image
SSA-110-W-T-RA Picture
SeekIC No. : 003022091 Detail
SSA-110-W-T-RA: CONN RCPT .100" 10POS TIN WW R/A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSA-110-W-T-RA
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SSA Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle Number of Positions: 10
Package / Case : Y1-CU Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm) Number of Rows: 1
Row Spacing: - Height Stacking (Mating): -
Height Above Board: 0.100" (2.54mm) Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Wire Wrap Contact Finish: Tin
Contact Finish Thickness: - Features: -
Color: Black
Description
Number of Positions Loaded: All
Number of Rows: 1
Row Spacing: -
Height Stacking (Mating): -
Contact Finish: Tin
Contact Finish Thickness: -
Features: -
Color: Black
Connector Type: Receptacle
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Packaging: Bulk
Number of Positions: 10
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Height Above Board: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: Samtec Inc
Series: SSA
Termination: Wire Wrap
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSA-110-W-T-RA
VendorSamtec Inc (VA)
CategoryConnectors
Connector TypeReceptacle, Socket
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
Height Stacking (Mating)-
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 10
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)
Row Spacing-
TerminationWire Wrap
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSA 110 W T RA