SSA-111-W-T
CONN RCPT .100" 11POS TIN WW
product image
SSA-111-W-T Picture
SeekIC No. : 003022096 Detail
SSA-111-W-T: CONN RCPT .100" 11POS TIN WW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSA-111-W-T
Series: SSA Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle Number of Positions: 11
Package / Case : Y1-CU Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm) Number of Rows: 1
Row Spacing: - Height Stacking (Mating): -
Height Above Board: 0.230" (5.85mm) Mounting Type: Through Hole
Termination: Wire Wrap Contact Finish: Tin
Contact Finish Thickness: - Features: -
Height Stacking (Mating): -
Contact Finish: Tin
Contact Finish Thickness: -
Packaging: Bulk
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 11
Height Above Board: 0.230" (5.85mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSA-111-W-T
Connector TypeReceptacle, Socket
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
Height Stacking (Mating)-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 11
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSA 111 W T