SSA-120-W-G-RA
CONN RCPT .100" 20PS GOLD WW R/A
product image
SSA-120-W-G-RA Picture
SeekIC No. : 003022125 Detail
SSA-120-W-G-RA: CONN RCPT .100" 20PS GOLD WW R/A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSA-120-W-G-RA
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SSA Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle Package / Case : Y1-CU
Number of Positions: 20 Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm) Number of Rows: 1
Row Spacing: - Height Stacking (Mating): -
Height Above Board: 0.100" (2.54mm) Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Wire Wrap Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm) Features: -
Color: Black
Description
Number of Positions Loaded: All
Number of Rows: 1
Row Spacing: -
Height Stacking (Mating): -
Features: -
Color: Black
Connector Type: Receptacle
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Packaging: Bulk
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Contact Finish: Gold
Number of Positions: 20
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Height Above Board: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: Samtec Inc
Series: SSA
Termination: Wire Wrap
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSA-120-W-G-RA
VendorSamtec Inc (VA)
CategoryConnectors
Connector TypeReceptacle, Socket
Contact FinishGold
Features-
Height Stacking (Mating)-
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 20
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)
Row Spacing-
TerminationWire Wrap
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSA 120 W G RA