SSA-121-W-G-RA
CONN RCPT .100" 21PS GOLD WW R/A
product image
SSA-121-W-G-RA Picture
SeekIC No. : 003023238 Detail
SSA-121-W-G-RA: CONN RCPT .100" 21PS GOLD WW R/A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSA-121-W-G-RA
Series: SSA Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle Package / Case : Y1-CU
Number of Positions: 21 Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm) Number of Rows: 1
Row Spacing: - Height Stacking (Mating): -
Height Above Board: 0.100" (2.54mm) Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Wire Wrap Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm) Features: -
Connector Type: Receptacle
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Packaging: Bulk
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Height Above Board: 0.100" (2.54mm)
Termination: Wire Wrap
Number of Positions: 21
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSA-121-W-G-RA
Connector TypeReceptacle, Socket
Contact FinishGold
Features-
Height Stacking (Mating)-
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 21
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSA 121 W G RA