SSA-125-W-G
CONN RCPT .100" 25POS GOLD WW
product image
SSA-125-W-G Picture
SeekIC No. : 003024247 Detail
SSA-125-W-G: CONN RCPT .100" 25POS GOLD WW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSA-125-W-G
Series: SSA Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle Package / Case : Y1-CU
Number of Positions: 25 Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm) Number of Rows: 1
Row Spacing: - Height Stacking (Mating): -
Height Above Board: 0.230" (5.85mm) Mounting Type: Through Hole
Termination: Wire Wrap Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm) Features: -
Packaging: Bulk
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Contact Finish: Gold
Mounting Type: Through Hole
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Height Above Board: 0.230" (5.85mm)
Manufacturer: Samtec Inc
Series: SSA
Number of Positions: 25
Termination: Wire Wrap
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSA-125-W-G
Connector TypeReceptacle, Socket
Contact FinishGold
Features-
Height Stacking (Mating)-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 25
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSA 125 W G