SSD2007ASTF
MOSFET N-Ch/50V/2a .3Ohm@VGS=1V
product image
SSD2007ASTF Picture
SeekIC No. : 00151574 Detail
SSD2007ASTF: MOSFET N-Ch/50V/2a .3Ohm@VGS=1V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSD2007ASTF
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 2 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.3 Ohms Configuration : Dual Dual Drain
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOP-8 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Dual Dual Drain
Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.3 Ohms
Continuous Drain Current : 2 A
Package / Case : SOP-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSD2007ASTF
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET Polarity2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C2A
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 1.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds -
Power - Max2W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V