SSL-LXA228GC-TR21
Standard LED - SMD LED PMI
product image
SSL-LXA228GC-TR21 Picture
SeekIC No. : 0049768 Detail
SSL-LXA228GC-TR21: Standard LED - SMD LED PMI
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSL-LXA228GC-TR21
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
LED Size : 2.5 mm x 2 mm Illumination Color : Green
Wavelength/Color Temperature : 565 nm Luminous Intensity : 30 mcd
Viewing Angle : 25 deg Packaging : Reel
Description
Lens Color/Style :
Forward Current :
Forward Voltage :
Illumination Color : Green
Packaging : Reel
Luminous Intensity : 30 mcd
LED Size : 2.5 mm x 2 mm
Wavelength/Color Temperature : 565 nm
Viewing Angle : 25 deg
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSL-LXA228GC-TR21
VendorLumex Opto/Components Inc. (VA)
CategoryOptoelectronics
ColorGreen
Lens Style/SizeRound, 1.9mm
Millicandela Rating30mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ2.1V
Wavelength - Dominant565nm
Wavelength - Peak565nm
Current - Test20mA
Viewing Angle25°
Lens TypeClear
Luminous Flux4 mlm
Package / Case2.5mm x 2mm x 2.8mm