SSL-LXA228SGC-TR21
Standard LED - SMD LED PMI
product image
SSL-LXA228SGC-TR21 Picture
SeekIC No. : 0051890 Detail
SSL-LXA228SGC-TR21: Standard LED - SMD LED PMI
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSL-LXA228SGC-TR21
Mfg:
Lumex
Quick Details
LED Size : 2.5 mm x 2 mm Illumination Color : Green
Wavelength/Color Temperature : 565 nm Lens Color/Style : Water Clear
Luminous Intensity : 50 mcd Viewing Angle : 50 deg
Packaging : Reel
Description
Forward Current :
Forward Voltage :
Illumination Color : Green
Lens Color/Style : Water Clear
Packaging : Reel
Luminous Intensity : 50 mcd
LED Size : 2.5 mm x 2 mm
Wavelength/Color Temperature : 565 nm
Viewing Angle : 50 deg
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSL-LXA228SGC-TR21
VendorLumex Inc.
CategoryOptoelectronics, LEDs, LCDs, Lasers, Displays
Mounting TypeSurface (SMD, SMT), Vertical
Package NameNon-standard (SMD, SMT)
LED ColorGreen
Test Current20.0 mA [Nom]
Wavelength565 nm [Typ]
Luminous Intensity50.00 mcd [Typ]
Forward Voltage (Vf)2.100 V [Typ]
Viewing Angle25° [Typ]
Lens TypeNon-diffused, Clear
Operating Temperature-40 °C [Min]
Operating Temperature85 °C [Max]
PackagingTape & Reel
Height2.800 mm [Typ]
Length2.500 mm [Typ]
Width2.000 mm [Typ]