SSL20C-7605
Plug-In AC Adapters 20W +5V 4A
product image
SSL20C-7605 Picture
SeekIC No. : 002765894 Detail
SSL20C-7605: Plug-In AC Adapters 20W +5V 4A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSL20C-7605
Mfg:
Emerson / Astec Power
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Region : Universal Mounting Style : Desktop
Input Voltage Range : 90 VAC to 264 VAC Number of Outputs : 1
Output Power Rating : 20 W Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 4 A DC Output Connector : 2.5 mm Phone Jack
AC Plug included/required : Required Commercial/Medical : Commercial
Efficiency : 70 %
Description
Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
AC Plug included/required : Required
Commercial/Medical : Commercial
Input Voltage Range : 90 VAC to 264 VAC
Region : Universal
Mounting Style : Desktop
Output Power Rating : 20 W
Output Current (Channel 1) : 4 A
Efficiency : 70 %
DC Output Connector : 2.5 mm Phone Jack
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSL20C-7605
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Cord Plug2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Female
Transformer TypeSwitching
Voltage - Input90 ~ 264VAC
Voltage - Output per Connector5VDC
Current - Output4A
PolarizationPositive Center
Power - Output20W
FormDesktop (2 Prong without Cord)
Efficiency65%