SSL20C-7618
Plug-In AC Adapters 20W +18V 1.11A
product image
SSL20C-7618 Picture
SeekIC No. : 002765880 Detail
SSL20C-7618: Plug-In AC Adapters 20W +18V 1.11A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSL20C-7618
Input Voltage Range : 90 VAC to 264 VAC Number of Outputs : 1
Output Power Rating : 20 W Output Voltage (Channel 1) : 18 V
Output Current (Channel 1) : 1.11 A DC Output Connector : 2.5 mm Phone Jack
AC Plug included/required : Required Commercial/Medical : Commercial
Efficiency : 70 %
Commercial/Medical : Commercial
Input Voltage Range : 90 VAC to 264 VAC
Region : Universal
Mounting Style : Desktop
Output Voltage (Channel 1) : 18 V
Output Power Rating : 20 W
Efficiency : 70 %
Output Current (Channel 1) : 1.11 A
DC Output Connector : 2.5 mm Phone Jack
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSL20C-7618
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Cord Plug2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Female
Transformer TypeSwitching
Voltage - Input90 ~ 264VAC
Voltage - Output per Connector18VDC
Current - Output1.11A
PolarizationPositive Center
Power - Output20W
FormDesktop (2 Prong without Cord)
Efficiency70%