SSP-1156B152UP12
Incandescent Replacements 1156 GREEN
product image
SSP-1156B152UP12 Picture
SeekIC No. : 0024250 Detail
SSP-1156B152UP12: Incandescent Replacements 1156 GREEN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSP-1156B152UP12
Mfg:
Lumex
Quick Details
Illumination Color : Green Luminous Intensity : 70400 mcd
Packaging : Bulk
Description
Voltage Rating :
Packaging : Bulk
Illumination Color : Green
Luminous Intensity : 70400 mcd
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSP-1156B152UP12
VendorSunbrite LEDs
CategoryOptoelectronics
ColorGreen Clear
Wavelength525nm
Size / Dimension1.02" Dia x 2.05" H (26mm x 52mm)
Millicandela Rating70400mcd
Configuration11 Round
Voltage - Forward (Vf) Typ12V