SSP-LXS2443S16C
LED T-11MM 62MM SQ 16LED SUP YLW
product image
SSP-LXS2443S16C Picture
SeekIC No. : 003611429 Detail
SSP-LXS2443S16C: LED T-11MM 62MM SQ 16LED SUP YLW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSP-LXS2443S16C
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc
Millicandela Rating: 1200mcd Internal Connection: Common Cathode
Size / Dimension: 2.44" L x 2.44" W x 0.70" H (62mm x 62mm x 17.70mm) Color: Yellow
Configuration: 16 Round Maximum Operating Temperature : + 125 C
Description
Series: -
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.1V
Color: Yellow
Internal Connection: Common Cathode
Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc
Millicandela Rating: 1200mcd
Size / Dimension: 2.44" L x 2.44" W x 0.70" H (62mm x 62mm x 17.70mm)
Configuration: 16 Round
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSP-LXS2443S16C
VendorSunbrite LEDs
CategoryOptoelectronics
ColorYellow
Millicandela Rating1200mcd
Configuration16 Round
Voltage - Forward (Vf) Typ2.1V