SSRS6-16-01
SPACER STACK SELF-RET #6 1"
product image
SSRS6-16-01 Picture
SeekIC No. : 003449440 Detail
SSRS6-16-01: SPACER STACK SELF-RET #6 1"
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSRS6-16-01
Quick Details
Series: SSRS Manufacturer: Richco Plastic Co
Type: Round, Self Retaining, Stackable Size: 0.313" (7.95mm) 5/16" Outer Dia
Thread/Screw/Hole Size: #6, 0.153" (3.89mm) Inner Dia Length - Overall: 1.250" (31.75mm) 1 1/4"
Supply Current : 1.6 mA Material: Nylon
Color: Natural Plating: -
Description
Plating: -
Material: Nylon
Color: Natural
Manufacturer: Richco Plastic Co
Thread/Screw/Hole Size: #6, 0.153" (3.89mm) Inner Dia
Between Board Height: 1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall: 1.250" (31.75mm) 1 1/4"
Series: SSRS
Type: Round, Self Retaining, Stackable
Size: 0.313" (7.95mm) 5/16" Outer Dia
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSRS6-16-01
VendorRichco Plastic Co
CategoryHardware, Fasteners, Accessories
Between Board Height 1.000" (25.4mm) 1"
ColorNatural
Length - Overall1.250" (31.8mm) 1 1/4"
MaterialNylon
Plating-
Size0.312" (7.9mm) 5/16" Outer Dia
Thread/Screw/Hole Size#6, 0.153" (3.9mm) Inner Dia