SST25VF080B-50-4C-S2AF
Flash 8M (1Mx8) 50MHz 2.7-3.6V Commercial
product image
SST25VF080B-50-4C-S2AF Picture
SeekIC No. : 00467492 Detail
SST25VF080B-50-4C-S2AF: Flash 8M (1Mx8) 50MHz 2.7-3.6V Commercial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SST25VF080B-50-4C-S2AF
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Type : NAND Memory Size : 8 Mbit
Architecture : Sectored Interface Type : SPI
Access Time : 50 ns Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 2.7 V Maximum Operating Current : 15 mA
Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Tube
Description
Data Bus Width :
Timing Type :
Memory Size : 8 Mbit
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 2.7 V
Mounting Style : SMD/SMT
Interface Type : SPI
Package / Case : SOIC-8
Packaging : Tube
Architecture : Sectored
Maximum Operating Current : 15 mA
Memory Type : NAND
Operating Temperature : + 70 C
Access Time : 50 ns
Pinout
  Connection Diagram
Description
The SST25VF080B-50-4C-S2AF is designed as one kind of 8 Mbit SPI serial flash device that allows for a low pin-count package which occupies less board space and ultimately lowers total system costs. And this device is offered in both 8-lead SOIC (200 mils) and 8-contact WSON (6mm x 5mm) packages.
Features of the SST25VF080B-50-4C-S2AF are:(1)Single Voltage Read and Write Operations - 2.7-3.6V;(2)Serial Interface Architecture - SPI Compatible: Mode 0 and Mode 3;(3)High Speed Clock Frequency - 50 MHz;(4)Low Power Consumption: Active Read Current: 10 mA (typical) and Standby Current: 5 A (typical);(5)Auto Address Increment (AAI) Programming: Decrease total chip programming time over Byte-Program operations;(6)Hold Pin (HOLD#): Suspends a serial sequence to the memory without deselecting the device;(7)All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant.etc.
The absolute maximum ratings of the SST25VF080B-50-4C-S2AF can be summarized as:(1)Temperature Under Bias: -55°C to +125°C;(2)Storage Temperature: -65°C to +150°C;(3)D. C. Voltage on Any Pin to Ground Potential: -0.5V to VDD+0.5V;(4)Transient Voltage (<20 ns) on Any Pin to Ground Potential: -2.0V to VDD+2.0V;(5)Package Power Dissipation Capability (TA = 25°C): 1.0 W;(6)Surface Mount Solder Reflow Temperature: 260°C for 10 seconds;(7)Output Short Circuit Current: 50 mA. If you want to know more information about the SST25VF080B-50-4C-S2AF, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .