SSW-1-10-22-F-D-VS
CONN RCPT .100" 10POS SNGL TIN
product image
SSW-1-10-22-F-D-VS Picture
SeekIC No. : 004505619 Detail
SSW-1-10-22-F-D-VS: CONN RCPT .100" 10POS SNGL TIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSW-1-10-22-F-D-VS
Mfg:
Samtec Inc
  • Qty
  • 1~1
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSW-1-10-22-F-D-VS
VendorSamtec Inc
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeReceptacle, Socket
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Features-
Height Above Board0.385" (9.79mm)
Height Stacking (Mating)-
Mounting TypeSurface Mount
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 20
Number of Rows2
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)
Row Spacing0.100" (2.54mm)
TerminationSolder
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSW 1 10 22 F D VS