ST1-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 8A 12VDC 1FORMA 1FORMB PCB
product image
ST1-DC12V Picture
SeekIC No. : 002565274 Detail
ST1-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 8A 12VDC 1FORMA 1FORMB PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST1-DC12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO), 1 Form B (SPST-NC) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 600 Ohms Coil Current : 20 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO), 1 Form B (SPST-NC)
Contact Material : Silver Tin Oxide
Mounting Style : Through Hole
Coil Current : 20 mA
Coil Resistance : 600 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationST1-DC12V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating @ Voltage8A @ 380VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current20mA