ST1-DC15V
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 15V
product image
ST1-DC15V Picture
SeekIC No. : 003829484 Detail
ST1-DC15V: RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 15V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST1-DC15V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ST Manufacturer: Panasonic Electric Works
Processor Series : MAXQ2000 Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching Coil Current: 16mA
Coil Voltage: 15VDC Contact Form: DPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current): 8A Switching Voltage: 380VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 12 VDC Turn Off Voltage (Min): 1.5 VDC
Features: Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Tube
Features: Sealed - Fully
Contact Rating (Current): 8A
Contact Form: DPST-NO/NC (1 Form A and B)
Turn Off Voltage (Min): 1.5 VDC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Series: ST
Switching Voltage: 380VAC, 250VDC - Max
Coil Current: 16mA
Coil Voltage: 15VDC
Turn On Voltage (Max): 12 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationST1-DC15V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating @ Voltage8A @ 380VAC
Coil Voltage15VDC
Control Off Voltage (Min)1.5 VDC
Control On Voltage (Max)12 VDC
Coil Current17.5mA