ST1200C12K0P
SCR Modules 1650 Amp 1200 Volt 3080 Amp IT(RMS)
product image
ST1200C12K0P Picture
SeekIC No. : 00196009 Detail
ST1200C12K0P: SCR Modules 1650 Amp 1200 Volt 3080 Amp IT(RMS)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST1200C12K0P
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
Quick Details
On-State RMS Current (It RMS) : 3080 A Non Repetitive On-State Current : 30500 A
Breakover Current IBO Max : 32000 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.2 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 100 mA On-State Voltage : 1.73 V
Holding Current (Ih Max) : 600 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 200 mA Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Chassis Package / Case : A-24 (K-PUK)
Description
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.2 kV
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Chassis
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 200 mA
Holding Current (Ih Max) : 600 mA
On-State Voltage : 1.73 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 100 mA
Package / Case : A-24 (K-PUK)
On-State RMS Current (It RMS) : 3080 A
Non Repetitive On-State Current : 30500 A
Breakover Current IBO Max : 32000 A