ST205C107MAJ10
CAP CER 100UF 50V 20% X7R SMD
product image
ST205C107MAJ10 Picture
SeekIC No. : 002936646 Detail
ST205C107MAJ10: CAP CER 100UF 50V 20% X7R SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST205C107MAJ10
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: TurboCap™ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 100µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: Stacked SMD, 20 J-Lead
Size / Dimension: 1.025" L x 0.300" W (26.04mm x 7.62mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.220" (5.59mm)
Lead Spacing: 0.220" (5.59mm) Features: Low ESL (Stacked)
Packaging: Bulk
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Packaging: Bulk
Capacitance: 100µF
Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Features: Low ESL (Stacked)
Manufacturer: AVX Corporation
Lead Spacing: 0.220" (5.59mm)
Series: TurboCap™
Thickness (Max): 0.220" (5.59mm)
Size / Dimension: 1.025" L x 0.300" W (26.04mm x 7.62mm)
Package / Case: Stacked SMD, 20 J-Lead
Parameters:
Technical/Catalog InformationST205C107MAJ10
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance100F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Package / Case1.025" L x 0.300" W x 0.285" H (26.04mm x 7.62mm x 7.24mm)
Temperature CoefficientX7R
FeaturesStacked
Lead Spacing-