ST32ETG503
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD
product image
ST32ETG503 Picture
SeekIC No. : 003622408 Detail
ST32ETG503: TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST32ETG503
Quick Details
Series: ST-32 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 50k Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Tolerance: ±20% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: Single Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead Supply Current : 0.35 uA
Number of Turns: Single
Resistance (Ohms): 50k
Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Series: ST-32
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Packaging: Tape & Reel (TR)
Size / Dimension: Square - 0.142" L x 0.138" W x 0.185" H (3.60mm x 3.50mm x 4.70mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST32ETG503
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms50.0K
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.142" L x 0.138" W x 0.185" H (3.60mm x 3.50mm x 4.70mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±20%