ST32ETH103
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD
product image
ST32ETH103 Picture
SeekIC No. : 003622395 Detail
ST32ETH103: TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST32ETH103
Quick Details
Series: ST-32 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 10k Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Tolerance: ±20% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: Single Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing Supply Current : 0.35 uA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Resistance (Ohms): 10k
Number of Turns: Single
Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Termination Style: Gull Wing
Series: ST-32
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Packaging: Tape & Reel (TR)
Size / Dimension: Square - 0.142" L x 0.138" W x 0.185" H (3.60mm x 3.50mm x 4.70mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST32ETH103
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.142" L x 0.138" W x 0.185" H (3.60mm x 3.50mm x 4.70mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±20%
Mounting TypeSurface Mount