ST32ETH302
TRIMMER 3K OHM 0.125W SMD
product image
ST32ETH302 Picture
SeekIC No. : 003622404 Detail
ST32ETH302: TRIMMER 3K OHM 0.125W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST32ETH302
Quick Details
Series: ST-32 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 3k Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Tolerance: ±20% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: Single Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing Supply Current : 0.35 uA
Mounting Type: Surface Mount
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Series: ST-32
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Packaging: Tape & Reel (TR)
Resistance (Ohms): 3k
Size / Dimension: Square - 0.142" L x 0.138" W x 0.185" H (3.60mm x 3.50mm x 4.70mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST32ETH302
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms3.00K
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.142" L x 0.138" W x 0.185" H (3.60mm x 3.50mm x 4.70mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±20%